СТАРТИРА НОВ ПРОЕКТ

Публикувано на 19 март 2013 в 14:39

ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ град Елхово стартира проект „Включващо обучение“  през месец септември 2012 година. Училището е едно от  84 -те пилотни училища в страната.

ПРОЕКТ ВG051РО00-4.1.07 „ВКЛЮЧВАЩО ОБУЧЕНИЕ“ се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.Обща стойност на проекта – 14 000 000 лв.
Бенефициент – Министерство на образованието, младежта и науката, чрез дирекция „Достъп до образование и подкрепа на развитието“

Целта на проекта е да се осигури подкрепяща среда за равен достъп до образование и за отваряне на образователната система с оглед осъществяването на включващо обучение.

Специфични цели:

• ранно откриване на деца, застрашени от обучителни трудности и успешното им включване в предучилищно и училищно образование, успешна социализация и интеграция;

• повишаване на ролята на общообразователните училища за изграждане на приобщаваща образователна среда и за осъществяване на качествено образование, съобразено с индивидуалните потребности на всеки ученик;

• повишаване на капацитета на специалните училища за деца със сензорни увреждания с оглед изграждането на функционален модел на работа за подкрепа на включващото обучение на деца и ученици със сензорни увреждания;

В ОУ “ Св. Паисий Хилендарски “ са сформирани три групи- две за ресурсно подпомагане и една за психологическа подкрепа.

По проекта са назначени следните специалисти:

Пенка Димитрова Андреева-старши ресурсен учител

Пенка Тонева Михова-старши ресурсен учител

Александра Николаева Драгнева-психолог

Обучението  на учениците се извършва в специално оборудван за целта кабинет. Закупено е оборудване техника апаратура и дидактически материали. Всички разходи са за сметка на проект „Включващо обучение“. От 19.11 до 21.11.2012 година психологът присъства на обучение на 84 психолога назначени по проект „Включващо обучение“. На обучението беше предоставена методика за оценка на потребностите на децата и учениците изготвена от „Център за психично здраве и развитие“-гр. София.

В началото на учебната година, чрез проекта се подпомагаха 20 ученика със специални образователни потребности.

В края на първия учебен срок един ученик беше реинтегриран поради постигане на ДОИ за 8 клас.