Занимания по интереси „Занимателна математика”

Публикувано на 7 май 2018 в 13:26

Направление: Математика

Подобласт: Математическа логика

Участници: 16 ученици от II „a” клас

Ръководител: Димитрина Димитрова

Цел на заниманията: Затвърдяване на математическите знания и умения, усъвършенстване и развитие на логическото мислене, наблюдателността и творческото въображение на учениците, което да направи математиката приятна, интересна и достъпна.

Методи и подходи:

  • разнообразни подходи за успешно усвояване на предвидените математически знания;
  • геометрични и логически задачи за развиване на въображението и за обогатяване на социалния опит на децата;
  • нестандартни задачи за подготовка за математически състезания.

 

С помощта на разнообразни подходи за успешно усвояване на предвидените математически знания второкласниците ще станат по-уверени в събирането и изваждането на числата до 100, ще овладеят неусетно табличното умножение и деление, ще задълбочат знанията си за равнинните геометрични фигури и за мерните единици за дължина и време. И не само това – те ще решават текстови задачи и ще усъвършенстват уменията си да описват ситуации от действителността с математически модели. Задачите предполагат разнообразни дейности – сравняване, откриване и поправяне на грешки, попълване, свързване, чертане, извличане и осмисляне на информация, представена чрез текст, таблици, схеми, диаграми. Едновременно с това се насърчават изследователските умения на учениците, активизира се мисловната им дейност и им се дава възможност да развият критическо мислене и да проявят творчество.

Гoлямa чaст oт зaдaчитe сa нeтрaдициoнни – рeшaвaнeтo им изисквa съoбрaзитeлнoст, дoсeщaнe, нaxoдчивoст. Тe сa структурирани тaкa, чe да дaвaт възмoжнoст зa oсъщeствявaнe нa прeнoс нa придoбититe oснoвни мaтeмaтичeски знaния и умeния в нeoбичaйни зa учeницитe ситуaции, зa рaзвитиe нa твoрчeскитe им спoсoбнoсти.

Тoвa рaзнooбрaзиe дaвa възмoжнoст нa учeницитe зa избoрнoст при мaтeмaтичeскитe им зaнимaния:

  • цифровите ребуси, пъзели и предизвикателства карат учениците неусетно да прилагат и упражняват своите умения по основните математически операции;
  • посредством игри, творчески задачи и експерименти, децата откриват зависимости и трансформации в геометрията, развиват наблюдателността си, развихрят въображението си, преминават от равнината в триизмерното пространство, правят собствени измервания и открития за околния свят;
  • логическите задачи и главоблъсканици предизвикват децата и ги карат да търсят нестандартни решения.

Заниманията се поднасят в нестандартна и интригуваща форма, за да превърнат сложните математически проблеми във вълнуващо пътешествие.